- Godziny pracy 2024/2025
- Co słychać w bibliotece? 2020/2021
- Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania
- Akcja ŻONKILE 2021- słuchowiska
- Spotkania autorskie
- Literatura w języku niemieckim
- Nowości
- Księgozbiór
- Katalog online (OPAC)
- Regulamin
- Lektury
- Konkursy
- Z życia biblioteki (archiwum)
- Przewodnik po dobrych książkach
- Kącik Rodzica
- Audiobooki - znalezione w sieci
- Książki online - znalezione w sieci
- Filmowe ekranizacje lektur szkolnych - znalezione w sieci
Co słychać w bibliotece? 2020/2021
Walentynki z biblioteką
W tym roku walentynki obchodziliśmy w otoczeniu książek. Szukaliśmy drugiej połówki bohaterów literackich i filmowych i sprawdzaliśmy, jakie książki o miłości można znaleźć w szkolnej bibliotece. Każdy też móg pokazać, że jest "zakochany w książkach" robiąc sobie zdjęcie w fotobudce.
Więcej zdjęć:
Niezwykłe spotkanie z bajką - teatrzyk kamishibai
1 lutego, podczas zajęć czytelniczych, pierwszoklasiści mieli okazję pracować z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Dzieci dowiedziały się, że kamishibai to japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków na kartonowych planszach wsuwanych do drewnianego parawanu. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali historii o chłopcu, który w złości nakrzyczał na swojego pieska. Następnie wykonywali własne karty kamishibai i prezentowali je za pomocą teatrzyku.
Więcej zdjęć:
Biblioteczny Kalendarz Adwentowy
W grudniu uczniowie wzięli udział w zmaganiach z Bibliotecznym Kalendarzem Adwentowym. W tym roku w wersji online (Biblioteczny Kalendarz Adwentowy 2020) W kalendarzu nie było tradycyjnych czekoladek, ale zadania do rozwiązania.
Efekty prac uczniów można zobaczyć w poniższej galerii zdjęć:
Najwytrwalsi uczniowie zostali nagrodzeni. Oto oni:
Filip Sadowski z klasy 1A
Natalia Słomka, Jagna Gruchalska i Staś Ziółkowski z klasy 1B
Magda Cybul, Grześ Goc i Xawery Kłopotowski z klasy 3
Julka Ksit i Tosia Bugowska z klasy 4
Marysia Tondera z klasy 7B
Dzień Pluszowego Misia
Z okazji przypadającego 25 listopada Dnia Misia zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny "Pokaż, jak czytasz swojemu misiowi". Uczniowie chętnie wzięli w nim udział, pokazując tym samym że czytanie jest ważne i daje dużo radości!
Więcej zdjęć:
Dzień Postaci z Bajek 2020
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. 5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji zorganizowany został konkurs na rozpoznanie 50 bajkowych postaci. Uczniowie bardzo licznie wzięli w nim udział, poradzili sobie znakomicie i udowodnili, że zasługują na tytuł Znawcy Bajkowych Postaci!
Więcej zdjęć:
Październik - MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowany był konkurs "Quizowy Październik". Jak co roku uczniowie chętnie odpowiadali na zamieszczane raz w tygodniu zadania i łamigłówki literackie.
Powstała też gazetka ścienna "Co czytali nauczyciele kiedy byli w moim wieku?", dzięki której uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie były ulubione książki z dzieciństwa ich nauczycieli.
Spotkanie autorskie z panią Moniką Kowaleczko-Szumowską
6 października uczniowie klas I-III wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Moniką Kowaleczko-Szumowską. Było to już kolejne spotkanie, bowiem pani Monika odwiedziła naszą szkołę 8 lat temu, kiedy jeszcze kolejne przygody ciepłej, zgranej a zarazem trochę zwariowanej rodziny były dopiero w planach.
Tym razem spotkaliśmy się online, a pani Monika zaprezentowała nam serię książek "Gupikowo" i bardzo ciekawie opowiedziała o pracy autora. Zaskoczeniem dla wielu z nas było odkrycie, że bohaterowie i wydarzenia prezentowane w jej książkach nie pochodzą z wyobraźni... A także to, że jedna z bohaterek nie chciała chodzić do amerykańskiej szkoły... Dowiedzieliśmy się również, a także mogliśmy go zobaczyć i poznać, kto będzie bohaterem kolejnej książki.
Dziękujemy za miłe i (mamy nadzieję) nie ostatnie spotkanie!
Więcej zdjęć:
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania...
29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - święto, którego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom oraz nabywanie przyjemności z czytania i słuchania.
Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniowie klas 4-8 rozpoczynali każdą lekcję tego dnia od głośnego czytania książki. Czytali wszyscy - nauczyciele i uczniowie. Dla niektórych nawet czas przestał istnieć... i czytali całą lekcję! I o to chodziło, bo głośne czytanie to nie tylko tekst książki, to przede wszystkim miły głos czytającego, wspólna radość i wzruszenie, bliskość i niepowtarzalny nastrój chwili.
i spotkanie z panią Anitą Sokołowską
Z kolei uczniowie klas 1-3 wzięli udział w spotkaniu z panią Anitą Sokołowską, aktorką i mamą jednego z naszych uczniów. Podczas spotkania zorganizowanego z użyciem platformy do wideokonferencji pani Anita przeczytała fragment "Zielonego Wędrowca" - historię pokazującą, że pomimo różnic możemy się porozumieć, a odmienność jest czymś zupełnie naturalnym i nie trzeba się jej bać.
Dziękujemy pani Anicie za to niesamowite spotkanie i przekonanie nas, że czytanie jest ważne, poszerza nasze słownictwo i wiedzę na temat otaczającego świata, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię.
Więcej zdjęć:
Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z p. Joanną Pieńkowską
Dzień Kropki
15 września obchodziliśmy Dzień Kropki. Mnóstwo kolorowych kropek i kropeczek zagościło na szkolnych korytarzach. Uczniowie klas 1-3 tak jak bohaterka książki malowali swój znak - kropkę, mieli również za zadanie tak dopasować ukryte na terenie szkoły kropki, żeby powstały z nich tytuły książek. Starsi uczniowie natomiast, używając alfabetu Braille'a, odkodowywali zakropkowane powiedzenia, a na lekcjach plastyki tworzyli kropkowe dzieła. Wszyscy mieli okazję spróbować swoich sił w łączeniu kropek i zaprezentować swoje kropkowe stroje.
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne moźliwości. Obchody Dnia Kropki zostały zainspirowane książką Petera Reynoldsa "Kropka" opowiadającej o Vashti, nieśmiałej dziewczynce, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości.