• Kronika wydarzeń

     • październik 2021

     • Zwyczaje krajów anglojęzycznych - Halloween 

      W czwartek i piątek na lekcjach angielskiego zrobiło się kolorowo. Były tańce, piosenki i konkursy. Młodsze klasy prezentowały swoje kostiumy, tworzyły książeczki, uczyły się rymowanek, a starsze rozwiązywały zagadki w stylu Escape Room. Happy Halloween!

          

      Więcej zdjęć:

      Organizator: p. Anna Ignatowicz-Cecot

       

      Mała książka - wielki człowiek 

      Bierzemy udział w kampanii Instytutu Książki: "Mała Książka - wielki człowiek"!

      Uczniowie klasy pierwszej otrzymali wyprawki czytelnicze. Książka "Pierwsze abecadło" jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. W wyprawce znajduje się także broszura "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem", która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano też Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania. 

      Mamy nadzieję, że udział w projekcie i otrzymane materiały sprawią pierwszoklasistom ogromną radość i będą świetną pomocą w stawianiu pierwszych kroków w samodzielnym czytaniu. 

      Organizator: p. Agata Kruk

       

      Przyroda po angielsku 

      Mammals, amphibians, reptiles... Kto zna te pojęcia? Na pewno nasi drugoklasiści, którzy na lekcjach języka angielskiego poznawali różne grupy zwierząt. Uczniowie nie tylko poznali cechy charakterystyczne dla danych grup i wykonali piękne plakaty, ale także wirtualnie odwiedzili Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Dowiedzieli się także, które zwierzęta to kręgowce, a które bezkręgowce. A na koniec mogli pochwalić się własnymi figurkami ulubionych zwierząt.

         

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 2A

      Galeria klasy 2B

      Organizator: p. Anna Ignatowicz-Cecot

       

      Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem 

      25 października uczniowie klas I-III wzięli udział w spotkaniu online z autorem serii książek o niesfornym kocie Cukierku. Dowiedzieliśmy się, że pierwszą książkę autor napisał dla swojego syna, by przekonać go do czytania. Okazało się, że nie tylko Marcel polubił książki pana Waldemara. Historie o kocie Cukierku mają już wielu fanów, a pierwsza część serii trafiła na listę lektur szkolnych. 

      Pisarz odpowiedział na pytania uczniów, dzięki czemu dowiedzileliśmy się o jego planach na kolejne książki.  Przygotował też dla naszych uczniów niespodziankę! Mogliśmy zobaczyć głównego bohatera książek, czyli Cukierka a także kotkę Tradycję, drugą bohaterkę opowiadań.  

          

      Organizator: p. Agata Kruk 

       

      Słodki poniedziałek w klasie 3

      Przewodniczący kalsy 3 - Maks sprawił, że poniedziałek był bardzo przyjemny i słodki. Maks umie zadbać o miłą atmosferę w klasie :)

       

        

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 3

      Organizator: p. Bożena Siemieńska 

       

      Prezentacje drugoklasistów

      Lubicie leśne zwierzęta? Uczniowie klasy 2a bardzo lubią i wiedzą na ich temat bardzo dużo:) Zechcieli się podzielić tą wiedzą z innymi dziećmi przygotowując wspaniałe prezentacje na ich temat.

          

      Więcej zdjęć: 

      Galeria klasy 2A

      Organizator: p. Marzena Wach 

       

      Spiżarnia pełna przysmaków

      22 października uczniowie klas I-II wzięli udział w warsztatach "Spiżarnia pełna przysmaków" organizowanych na farmie "Cztery pory roku" w Powsinie. Dowiedzieli się, na czym polega wekowanie, kiszenie i konserwowanie i jak przygotować przetwory na zimę. 

           

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 1

      Galeria klasy 2A

      Galeria klasy 2B

       

       

      Klasa 8A w Muzeum Powstania Warszawskiego

      Temat II Wojny Światowej towarzyszy uczniom klasy ósmej od początku września na lekcjach języka polskiego i historii. Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego była podsumowaniem ich wiedzy na temat Powstania i jego bohaterów. Uczniowie szukali odpowiedzi na pytania: kim byli Powstańcy? Co przeżywali? W jakich sytuacjach się znajdowali? Jakich zadań się podejmowali, wykorzystując indywidualne zdolności i talenty jako sanitariusze, łącznicy, żołnierze, harcerze?

      Wiedza i zaangażowanie naszej młodzieży zrobiła na prowadzących warsztaty nie mniejsze wrażenie, niż sama wizyta w muzeum na naszych uczniach.

         

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 8A

      Organizator: p. Anna Ignatowicz-Cecot

       

      Szóstoklasiści na kosmicznej wystawie 

      Uczniowie klasy 6a 20 października wybrali się na zwiedzanie Światowej Wystawy Kosmonautyki. Wystawa powstała we współpracy z amerykańską NASA oraz muzeum i centrum edukacyjnym Cosmosphere. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję obejrzeć oryginalne  eksponaty z USA i Rosji, które znajdowały się w kosmosie, unikalną kolekcję skafandrów i prawdziwych modeli statków kosmicznych, promów kosmicznych i rakiet.

            

      Więcej zdjęć: 

      Galeria klasy 6A

      Organizator: p. Joanna Pieńkowska 

       

      Klasa 7 w Muzeum Plakatu w Wilanowie

      Siódmoklasiści wzięli udział w lekcji muzealnej "Geografia Polski z plakatami Ryszarda Kai" w Muzeum Plakatu. Oryginalne przedstawienie rejonów i miast przez artystę to także lekcja historii, kultury i obyczajów w Polsce.

        

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 7

      Organizator: p. Joanna Czopowicz

       

      L jak lalka czyli Dzień Zabawek w klasie pierwszej

      I choć nie wszyscy bawią się lalkami, to właśnie przy okazji wprowadzania literki "L", która w słowie "LALKA" występuje aż dwa razy, pierwszoklasiści mogli zaprezentować swoje ulubione zabawki.

         

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 1

      Organizator: p. Angelika Flisek

       

      Lekcja angielskiego w londyńskiej galerii sztuki

      18 października klasa 1 podczas lekcji angielskiego wybrała się na wirtualny spacer po londyńskiej galerii sztuki. Poznaliśmy tajniki sztuki malowania portretu Ludwika XIV a następnie wylosowaliśmy obraz, do którego musieliśmy dopasować tytuł, co udało nam się niemal bezbłędnie. 

          

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 1

      Organizator: p. Sandra Grzesiuk-Brocka

       

      Limonen ze skórki pomarańczy niczym szpilka do przebijania balonów

      czyli kilka migawek z październikowych zajęć Koła Odkrywców:

        

      Więcej zdjęć:

      Organizator: p. Angelika Flisek 

       

      Pierwszoklasiści i ich niekonwencjonalne rozwiązania

      Pierwszoklasiści pokazali, że przyprawy nadają się nie tylko do kuchni. Wykonali z nich piękne i pachnące obrazy. 

        

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 1

      Organizator: p. Angelika Flisek 

       

      Kolekcjonerzy w klasie 2B

      Uczniowie klasu 2B postanowili wgłębić się w tematykę kolekcjonerstwa i pokazać rówieśnikom swoje zbiory.

           

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 2B

      Organizator: p. Agata Czerniszewska

       

      Kolejny plener rysunkowy 

      Na drugim październikowym plenerze rysunkowym wybrałyśmy się do Ogrodu Saskiego, aby nacieszyć oczy jesiennymi barwami. Obejrzałyśmy uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, następnie spróbowałyśmy narysować piękną, zabytkową Wielką Fontannę, która zdobi Ogród od ponad stu pięćdziesięciu lat! Dzień był nieco chłodny, więc aby się rozgrzać wypiłyśmy gorącą czekoladę. W parku było dużo spacerowiczów, ciekawą wizualnie atrakcją okazały się bańki mydlane puszczane przez pewnego pana, który zbierał drobne datki na wyprawę na... Mont Everest! Po przerwie przeszłyśmy nad małe jeziorko w innej części Ogrodu. Tam spróbowałyśmy narysować jesienny widok na park i zabytkowy wodozbiór w kształcie antycznej świątyni. Na koniec pleneru ponownie rozgrzałyśmy się na placu zabaw. Spotkanie było pełne atrakcji!

        

      Więcej zdjęć:

      Organizator: p. Joanna Czopowicz

       

       

      Lekcja matematyki z niezwykłymi nauczycielkami 

      W ramach obchodów Dnia Tabliczki Mnożenia uczennice klasy 6A przeprowadziły bardzo ciekawą lekcję dla trzecioklasistów.

       

        

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 3

      Organizator: p. Magdalena Raczyńska

       

      Oś czasu trzecioklasistów

      Uczniowie klasy 3 zaprezentowali swoją własną oś czasu, czyli ważne momenty w swoim życiu. Ale z nich były "Słodziaki" 👍😀

          

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 3

      Organizator: p. Bożena Siemieńska

       

      Szóstoklasiści o zrównoważonym rozwoju

      Klasa 6A pracowała w grupach nad projektem Sustainable Development Goals. Ich zadanie polegało na opracowaniu propozycji rozwiązań dwóch wybranych problemów. Najpierw dowiedzieliśmy się, czym są SDG's (Cele Zrównoważonego Rozwoju), omówiliśmy je, a następnie zastanawialiśmy się, jak rozwiązać te światowe problemy. Padło kilka naprawdę wspaniaych pomysłów! Jednym z nch jest wprowadzenie testu efektywności w pracy tak, aby płace były adekwatne do umiejętności a nie zalezne od płci. Miejmy nadzieję, że wszystkie wspaniałe pomysły zostaną wkrótce zrealizowane - świat byłby zdecydowanie lepszym miejscem.

         

      Więcej zdjęć:

      Organizator: p. Sandra Grzesiuk-Brocka

       

      Sztafeta ekologiczna

      5 października uczniowie klas 1-3 brali udział w sztafecie ekologicznej. Celem sztafety było rozwijanie motywacji do zdobywania wiedzy o tematyce ekologicznej, utrwalanie wiedzy i nawyków dbania o otaczające nas środowisko oraz propagowanie aktywnego i twórczego spędzania czasu. Uczestnicy pracowali zespołowo, brano pod uwagę wykonanie zadań i ich poprawność oraz zasady fair play we współzawodnictwie. Wszyscy bawili się znakomicie.

       

             

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 1

      Galeria klasy 2A

      Galeria klasy 2B

      Galeria klasy 3

      Organizatorzy: p. Marzena Wach i p. Bożena Siemieńska

       

      Dzień Tabliczki Mnożenia

      7 października w klasach 4-6 obchodzony był Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie spędzili każdą lekcję matematyki na podwórku, na terenie szkoły, uczestnicząc w zabawach przeprowadzonych przez nauczycieli matematyki. W tym roku sprawdzali swoją wiedzę nie tylko w zakresie mnożenia, ale też innych działań czy ich własności (m.in.przemienność, kolejność wykonywania działań), współpracując ze sobą przy grze terenowej, szukając ukrytych zagadek oraz główkując nad ich rozwiązaniem. Efekty zabawy, zadowolenie na twarzach i inne emocje towarzyszące, można dostrzec dzięki poniższym zdjęciom.

           

      Więcej zdjęć:

      Organizatorzy: p. Magdalena Raczyńska i p. Ola Kęsik 

       

      Wycieczka klasy 6A i 7 w Góry Świętokrzyskie

      W dniach 5-6 października uczniowie klas 6a i 7 wybrali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach. Następnie udaliśmy się do Jaskini „Raj” - jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Tam pod opieką przewodnika przeszliśmy 180 metrów trasy turystycznej we wnętrzu jaskini, przy temperaturze 8oC i wilgotności powietrza powyżej 96%. Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki był Dąb Bartek -  jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody.

      Drugi dzień rozpoczął się zwiedzaniem Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej pod Świętym Krzyżem. W Osadzie zlokalizowane są drewniane chatki z XII i XIV w. ukazujące życie Słowian i ich pracę. Na każdym stanowisku można zapoznać się z innym rzemiosłem oraz zobaczyć pracę i wytwory słowiańskiego rzemieślnika tj. garncarza, tkacza, kowala czy rymarza.

      Po obiedzie spacerkiem udaliśmy się na górę Święty Krzyż - symbol Gór Świętokrzyskich, położony w samym ich sercu, na Łysej Górze. Po drodze można było zobaczyć charakterystyczny element krajobrazu Gór Świętokrzyskich - największe gołoborze czyli gruzowisko skalne, miejsce „gołe od lasu”.  

      Po zwiedzaniu Muzeum Przyrodniczego oraz dawnego więzienia przyszedł czas na wejście do Klasztoru Misjonarzy Oblatów – jest to najstarsze Sanktuarium w Polsce, wybudowane w XI wieku, znajdują się w nim Relikwie drzewa Krzyża Świętego.

      I tak wycieczka dobiegała końca, trzeba było jeszcze tylko zejść ze Świętego Krzyża do Nowej Słupi, gdzie czekał na nas autokar. Z Łysej Góry zeszliśmy Drogą Królewską w pięknych okolicznościach Puszczy Jodłowej. Po zejściu jeszcze zakup ostatnich pamiątek z wycieczki i ruszyliśmy w drogę powrotną do Warszawy. Wycieczkę uznajemy za udaną i czekamy na następną.

          

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 6A

      Galeria klasy 7

      Organizator: p. Joanna Pieńkowska

       

      Cała szkoła gra w planszówki czyli świętujemy Dzień Gier Planszowych 

      Dzień Gier Planszowych to coroczne święto miłośników gier planszowych. 8 października pokazaliśmy, że uczniowie SPN81 również są fanami gier bez prądu!

            

      Więcej zdjęć:

      Organizatorzy: p. Agata Kruk i p. Irena Poszwald

       

      Ślubowanie Pierwszoklasistów

      Pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły. 7 października w obecności rodziców i nauczycieli, złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów przez dyrektora pana Rafała Banaszka.

      Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i samych radosnych chwil w naszej szkole.

         

         

      Więcej zdjęć:

      Organizator: p. Angelika Flisek 

       

      Warsztaty w Manufakturze Czekolady

      Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach "Od ziarna do tabliczki" w Manufakturze Czekolady podczas których tworzyli własnoręcznie dekorowane tabliczki czekolady. Wizyta w Manufakturze była okazją do poznania całego procesu produkcji czekolady od ziarna do gotowej tabliczki.  

             

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 1

      Galeria klasy 2A

      Galeria klasy 2B

      Galeria klasy 3

      Organizator: p. Agata Czerniszewska

       

      Tydzień Języków Obcych 

      W dniach 4-8 października uczniowie naszej szkoły świętowali Tydzień Języków Obcych. Uczniowie dekorowali sale, czytali i słuchali ciekawostek o różnych krajach i tworzyli własne lapbooki o Kanadzie, USA, UK i Australii. Mieliśmy też okazję spróbować tradycyjnego ciasta kanadyjskiego przygotowanego przez Kaję z klasy 3. Starsi uczniowie wzięli udział w grze terenowej i przebierali się za słynne osoby z krajów hiszpańskojęzycznych. Było ciekawie, smacznie i kolorowo. Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie!

              

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 1

      Galeria klasy 2A

      Galeria klasy 2B

      Galeria klasy 3

      Galeria klasy 5

      Organizator: p. Anna Ignatowicz-Cecot, p. Sandra Grzesiuk-Brocka

       

      Wystawa pamiątek rodzinnych w klasie 3

      Trzecioklasiści zabrali nas w podróż w przeszłość - zaprezentowali pamiątki rodzinne i w bardzo interesujący sposób opowiedzieli związane z nimi historie.

      Brawo Trzeciaki! To było bardzo ciekawe!

            

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 3

      Organizator: p. Bożena Siemieńska 

       

      Plenery warszawskie

      W niedzielny słoneczny dzień październikowy spotkałyśmy się na pierwszym w tym roku szkolnym plenerze rysunkowym z cyklu „Plenery warszawskie”. Pogoda bardziej pasowałaby do wakacji, jednak kolor drzew wyraźnie wskazuje, że to już jest jesień – nasza złota polska jesień! Z dużą chęcią zabrałyśmy się do rysowania, zarówno uczennice naszej szkoły, jak i pani Joanna i pani Irena, która na dzisiejsze spotkanie przyszła ze swoją uroczą i bardzo utalentowaną wnuczką! Rysowałyśmy klasyczny pejzaż z Łazienek Królewskich, w tym pomnik Fryderyka Chopina, który od wielu lat siedzi zadumany pod wielką wierzbą rozwiewaną przez wiatr i nasłuchuje zamyślony… Wykonałyśmy piękne prace w technice pasteli, niektóre uczennice wybrały flamastry. Następnie przeszłyśmy pod gmach Starej Pomarańczarni, gdzie znajduje się fontanna udekorowana antycznymi rzeźbami oraz piękne klomby z jesiennymi nasadzeniami. Drzewka owocowe nadal stoją na zewnątrz w dużych donicach. Liczni spacerowicze także korzystali z ostatnich ciepłych jesiennych dni. Po dwóch godzinach nasz plener dobiegł końca. W przyszłym miesiącu spotkamy się w nowym miejscu - czekamy już niecierpliwie!

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych rysunkowych zajęć!

         

      Więcej zdjęć:

      Organizator: p. Joanna Czopowicz

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 81 Fundacji "Rodzice Dzieciom"
   • 22 825-18-54 22 825-82-18 - sprawy finansowe - p. Agnieszka Hanke
   • ul. Krzywickiego 30 (dawniej: Nowowiejska 39a) 02-078 Warszawa Poland
   • brak
   • brak
   • brak
   • Izabela Remjasz iod@spn81.edu.pl tel. 22 825-18-54
   • Agata Kruk
   • NIP: 5220018111
   • REGON: 146349287
 • Galeria zdjęć

   brak danych