• Kronika wydarzeń

     • wrzesień 2021

     • Dzień Muszki i Krawata oraz Dzień Chłopaka

      30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Na szkolnych korytarzach można było tego dnia zobaczyć wielu elegancko ubranych młodych ludzi gdyż w naszej szkole w tym dniu obchodzimy też Dzień Muszki i Krawata. Świętowano w różny sposób - chłopcy z klasy IIA cieszyli się z otrzymanych od koleżanek kubków z klocków Lego, natomiast w klasie IIB Dzień Chłopaka był niezwyle słodki - uczniowie wspólnie zroblili pyszne gofry. 

        

            

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 2A

      Galeria klasy 2B

       

      Dzień Głośnego Czytania

      29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom oraz nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Tego dnia, dzięki współpracy nauczycieli, każda lekcja rozpoczynała się od głośnego czytania wybranej książki.

      Organizator: p. Agata Kruk 

       

      Klasa 8A i 8B w Bazie Lotnictwa Taktycznego

      29 września uczniowie klasy 8a i 8b odwiedzili 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Najpierw w Sali Tradycji poznali historię dywizjonu 303 i polskiego lotnictwa. Następnie na lotnisku obejrzeli samoloty MiG-29. Przekonali się, że na terenie wojskowym pracują nie tylko ludzie i maszyny, ale także zwierzęta - złożyli wizytę sokolnikowi, który zaprezentował im niektóre oswojone ptaki drapieżne. Odwiedzili spadochroniarzy, zobaczyli też, jak wygląda wojskowy wóz strażacki, w co jest wyposażony oraz czego używa się do sprzątania lotniska. Wycieczka była udana.

      (relacja z wycieczki: Kaja 8b)

          

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 8A

      Galeria klasy 8B

      Organizator: p. Joanna Pieńkowska

      Po angielsku o emocjach 

      Klasy 2a i 2b na lekcjach języka angielskiego rozmawiałay o emocjach. Uczniowie świetnie opanowali słownictwo związane z uczuciami. Okazało się także, że niejeden z nich może pochwalić się talentem aktorskim!

       

        

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 2A

      Galeria klasy 2B

      Organizator: p. Anna Ignatowicz-Cecot

       

      Europejski Dzień Języków na lekcjach języka niemieckiego 

      26 września każdego roku od 2001 r. obchodzony jest Europejski Dzień Języków. W ramach obchodów do 800 milionów Europejczyków z 47 państw kierowany  jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej.

      Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

      Polecam zajrzeć na stronę przygotowaną na ten dzień:

      https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/pl-PL/Default.aspx

      Są tam różne ciekawostki, gry, quizy, nagrania różnych języków do zgadywania jaki to język i wiele innych ciekawych zadań. Gorąco polecam!

      28 września nasi uczniowie mieli lekcje poświęcone temu tematowi. Wiele osób przebrało się za znane osoby z krajów niemieckojęzycznych i dokonało autoprezentacji tych osób. Odwiedzili nas m.in.:

      Roger Federer (Ignacy Lewandowski),

      Steffi Graf (Lena Okrasa i Emilka Całka),

      Stefan Kraft (Mateusz Westin),

      Markus Eisenbichlern (Michał Duchnowski),

      Reiner Werner Fassbinder (Michał Hebda),

       Angela Merkel (Natalia Jukiel i Kaja Piasecka)

      oraz mężczyzna z Bawarii w ludowym stroju (Franek Lewandowski).

      Antek Flisak nauczył się na tę okazję nowej piosenki „Flugzeuge im Bauch”.

      Wszystkie te osoby otrzymały oczywiście 6 z języka niemieckiego i Hausafgabengutscheine 😊

      Rozwiązaliśmy quiz ogólnej wiedzy o językach i zrobiliśmy ankiety z pytaniem: Jakiego języka chciał(a)bym się nauczyć. Ankietę wypełniło 49 uczniów uczących się języka niemieckiego. Najwięcej uczniów chciałoby uczyć się języka:

      francuskiego – 21

      niemieckiego 19

      angielskiego – 18

      hiszpańskiego – 17

      japońskiego – 16

      rosyjskiego - 11

      włoskiego  - 9

      chińskiego – 4

      portugalskiego – 4

      koreańskiego - 3

      greckiego – 3

      czeskiego – 3

      żadnego – 3

      bułgarski - 2

      pozostałe języki wymieniły po 1 osobie: szwedzki, arabski, ukraiński, brytyjski, polski, chorwacki, słowacki, mauretański, australijski, bułgarski, duński, translanic, afrykański (uwaga: nie ma takiego języka, w Afryce są 54 państwa i istnieje ok. 1000 języków).

      Młodsi uczniowie zapoznali się z gazetką z internacjonalizmami i homonimami w języku niemieckim. Porównywaliśmy jak nazywają się różne rzeczy w różnych językach, aby dostrzec, które języki są podobne i należą do wspólnej rodziny. Próbowaliśmy też zgadywać słuchając nagrań: Jaki to język? Szukaliśmy również słów, jakie chcielibyśmy poznać w innych językach.

           

      Więcej zdjęć:

      Organizator: p. Jolanta Wróblewska

       

      Warsztaty naukowe Funiversity "Mroźne eksperymenty"

      28 września uczniowie klas 1-3 wzięli udział w warsztatach "Mroźne eksperymenty". Dowiedzieli się, że ciekły azot to substancja o temperaturze równej prawie -200°C. Eksperymenty, do których go wykorzystali były więc naprawdę mroźne, a ich efekty nieprawdopodobne! W kilka sekund sprawili, że kwiatek stał się kruchy jak wafelek oraz przyrządzili pyszne lody!

           

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 1

      Galeria klasy 2A

      Galeria klasy 2B

      Galeria klasy 3

      Organizator: p. Bożena Siemieńska 

       

      Wycieczka klasy 4 i 5. Sandomierz i Bałtów

      Czy jest coś fajniejszego niż lekcja w szkole? Tak - wycieczka szkolna. I tak oto uczniowie klas czwartej i piątej pojechali na dwudniową wyprawę do Sandomierza i Bałtowa. Czego można dowiedzieć się na takiej wycieczce? Można poznać imię najstarszego dzwonu w Polsce, dowiedzieć się co zrobiła Halina Krępianka, poznać tajemnice rękawiczek królowej Jadwigi, usłyszeć o lipach sadzonych korzeniami do góry. Wszystko to w jeden dzień. I żeby nie było, że uczniowie tylko powierzchownie poznają różne zagadnienia, to my tematykę Sandomierza zgłębiliśmy aż do najgłębszych piwnic. I tak zobaczyliśmy Sandomierz na powierzchni i pod ziemią. Spotkaliśmy Rycerza, który opowiedział nam historię miasta w taki sposób, że każdy bez powtarzania mógłby napisać kartkówkę na "6". A to jeszcze nie wszystko, bo nie jeden uczeń i uczennica "zbliżyli się" do skał i minerałów. Wspinanie w wąwozie lessowym pozwoliło poznać właściwości tej osadowej skały. I teraz wszyscy rozumieją, dlaczego drążenie piwnic i korytarzy w lessie mogło powodować zapadanie miasta. Wycieczka to taki fajny czas, kiedy na pojawiające się pytania, równie szybko pojawiają się odpowiedzi i bez problemu trafiają do głowy. I nawet taki problem jak niedosyt gotówki, można rozwiązać, bijąc monety. Tak wycieczka to fajny czas.

          

      Wycieczki dzień drugi. Podróż w czasie. Oczywiście najpierw przejście z lata do jesieni. Wyjechaliśmy jeszcze latem, a wrócimy jesienią. Ale zanim wrócimy, to jeszcze cofniemy się w czasie do czasów, kiedy na Ziemi nie było ludzi. Nawet szkoły nie było - ani stacjonarnej ani zdalnej. Niewiarygodne. Może dlatego stegozaury mają takie maleńkie mózgi. Cale szczęście, że ktoś "wymyślił " szkołę.

        

      I teraz już wiadomo, po co dinozaurom "tipsy" i których dinozaurów należy się bać, a które są roślinożernymi i nie trzeba uciekać (gdyby ktoś skonstruował wehikuł czasu).

      Jeszcze rzut oka na skamieniałości. Fajne, "bo "takich zdjęć" nikt nie ma, ani w albumie, ani w chmurze.

       

      I jak w każdej szkole po lekcji, nawet najciekawszej, w końcu nastaje przerwa. I u nas też nastała...

       

      Cale szczęście, że przerwy się kończą i wreszcie możemy kontynuować naszą podróż. Tym razem trafiliśmy do tajemniczego świata wierzen słowiańskich, gdzie rządzą czarownice...

      W Sabatówce dowiedzieliśmy się, co mógł Pierun i jaki związek ma Belt z tymi, którzy nie mogą trafić na zbiórkę. Ale to podobno można odczarować... sprawdzimy. Okazuje się, że między czarownicą a wiedźmą jest ogromna różnica. Stegozaury nie mogłyby być wiedźmami. I gdyby ktoś chciał wiedzieć dlaczego na ślubie sypie się ryż, to trzeba odwiedzić Sabatówkę albo zapytać czwarto- lub piątoklasistę.

       

        

      I szaleństwa ciąg dalszy. Tym razem wyprawa do świata zwierząt - żywych. Żywe zwierzęta i żywa ciekawość Dzieci. Bo można dowiedzieć się dlaczego jelenie walczą i co grozi temu, kto zdenerwuje lamę. Można zobaczyć na własne oczy jaja strusia, porównać strusia afrykańskiego i australijskiego emu. Wszystkich zachwyciły młode zwierząt. Warchlaczki pasiaczki, młode jelenie, cielaki... Świat jest piękny i ciekawy, wystarczy ruszyć w podróż...

        

      Można podróżować w czasie, można i w przestrzeni. I tak zaczynamy wędrówkę po Polsce. W niecałą godzinę "odwiedzimy" Malbork, Białystok, Częstochowę, Kraków i kilka innych miejsc...

        

      Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. My go zrobiliśmy i jesteśmy gotowi na wiele następnych. Wycieczka się powoli kończy, ale jutro też jest dzień - w szkole. I będziemy kontynuować naszą edukacyjną podróż, bo nikt nie chce skończyć jak stegozaury...

      Więcej zdjęć: 

      Dzień pierwszy:

      Dzień drugi:

      Organizatorzy: p. Anna Głuśniewska i p. Szymon Wójcik-Witanowski 

       

      Ósmoklasiści zwiedzają warszawskie ZOO

      Wizyta w ogrodzie zoologicznym sprawia frajdę nawet jak się ma "naście" lat . Przekonali się o tym uczniowie klasy 8B, którzy 21 września odwiedzili warszawskie ZOO.

           

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 8B

      Organizator: p. Monika Stachniak

       

      Prezentacje trzecioklasistów

      Uczniowie klasy 3 opowiadali swoich wakacjach. Opowieściom towarzyszyły fantastyczne prezentacje oraz przywiezione z podróży pamiątki. Brawo Trzeciaki!

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 3

      Organizator: p. Bożena Siemieńska

       

      Serwus! Czyli szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec" 

      Uczniowie klas ósmych przekonali się, że wiedza szkolna się przydaje, a nauka to przywilej. 16 września podczas lekcji w terenie klasa 8A i 8B odkrywała tajemnice naszego miasta i podążała szlakiem Alka, Rudego i Zośki. Młodzież wykonywała zadania związane z lekturą - pojawiły się fragmenty książki oraz autentyczne niemieckie materiały propagandowe z lat 40. XX wieku. Zadania nastawione były na kreatywność i sprawność. I jak zwykle nasi uczniowie spisali się na medal! 

          

      Organizator: p. Anna Ignatowicz-Cecot

       

      Nasze mocne strony

      Pewność siebie to nie taka łatwa sprawa, ale zależy od niej poczucie własnej wartości. Uczniowie klasy 2B, obrazując w różny sposób swoje mocne strony i prezentując je na forum klasy zrobili ogromny krok w tym kierunku. 

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 2B

       

      Organizator: p. Agata Czerniszewska

       

      Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego 

      Za cel swojej pierwszej wycieczki w tym roku klasy 1, 2a, 2b  i 3 obrały gospodarstwo agroturystyczne "Chata za Wsią". Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji i ciekawych zajęć. Pierwszą z nich była możliwość bezpośredniego kontaktu z różnymi wiejskimi zwierzętami. Najwieksze zainteresowanie wzbudził osiołek, który okazał się bardzo towarzyskim zwierzakiem. Mogliśmy też pojeździć na koniu. Byliśmy w ogrodzie warzywnym i w labiryncie na polu kukurydzy. Pan leśnik opowiedział nam o życiu drzew. Odbyły się też ekologiczne warsztaty na których wykonaliśmy sowy. Mieliśmy też czas na wspólną zabawę i konkursy. Smutno było nam opuszczać to niezwykłe miejsce. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.

          

         

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 1

      Galeria klasy 2A

      Galeria klasy 2B

      Galeria klasy 3

      Organizator: p. Bożena Siemieńska i wychowawcy klas 

       

      Dzień Kropki 

      15 września obchodziliśmy Dzień Kropki. Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne moźliwości. Obchody Dnia Kropki zostały zainspirowane książką Petera Reynoldsa "Kropka" opowiadającej o Vashti, nieśmiałej dziewczynce, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości.

      Tego dnia mnóstwo kolorowych kropek i kropeczek zagościło na szkolnych korytarzach. Uczniowie, tak jak bohaterka książk,i malowali swój znak - kropkę, używając alfabetu Braille'a i szyfru harcerskiego Czekoladka odkodowywali zakropkowane powiedzenia, a na lekcjach plastyki tworzyli kropkowe dzieła. Wszyscy mieli okazję spróbować swoich sił w łączeniu kropek i zaprezentować swoje kropkowe stroje. 

            

      Więcej zdjęć:

      Organizatorzy: p. Agata Kruk i p. Joanna Czopowicz

       

      Feeling and Colors 

      W jakim kolorze widzisz daną emocję? Na lekcji angielskiego drugoklasiści zajmowali się słownictwem związanym z emocjami i uczuciami. Rozmowę o emocjach powiązaliśmy z kolorami. Zadanie polegało na wyobrażeniu sobie danej emocji i dopasowaniu koloru jaki jej towarzyszy. Po porównaniu kolorów naszych emocji okazało się, że te silne emocje ale i te najbardziej pozytywne widzimy w tych samych barwach. To bardzo budujące!

           

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 2A

      Galeria klasy 2B

      Organizator: p. Sandra Grzesiuk-Brocka

       

      Trzecioklasiści obserwują przyrodę

      Jak zostać obserwatorem przyrody? Trzecioklasiści wiedzą, że trzeba wykazać się nie lada aktywnością ruchową, spostrzegawczością i cierpliwością. 13 września na zajęciach w Łazienkach Królewskich uczyli się rozpoznawać drzewa, dowiedzieli się jak wyglądają liście różnych gatunków i jak rozsiewają się nasiona. Poznali też zwierzęta mieszkające w mieście - tuż obok nas - i nauczyli się, jak im pomagać, nie szkodząc. 

         

      Więcej zdjęć:

      Galeria klasy 3

      Organizator: p. Bożena Siemieńska 

       

      Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022

          

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 81 Fundacji "Rodzice Dzieciom"
   • 22 825-18-54 22 825-82-18 - sprawy finansowe - p. Agnieszka Hanke
   • ul. Krzywickiego 30 (dawniej: Nowowiejska 39a) 02-078 Warszawa Poland
   • brak
   • brak
   • brak
   • Izabela Remjasz iod@spn81.edu.pl tel. 22 825-18-54
   • Agata Kruk
   • NIP: 5220018111
   • REGON: 146349287
 • Galeria zdjęć

   brak danych