• Kronika wydarzeń

     • listopad 2016

     • Warsztaty naukowe "Magiczne eksperymenty" i "Mroźne eksperymenty"

      Prawie każdego z nas fascynują sztuczki magiczne wykonywane przez iluzjonistów. Za każdym razem zadajemy sobie pytanie „jak to się stało?” i próbujemy rozwiązać tę zagadkę. Uczniowie klasy IA i IB mieli ku temu okazję podczas warsztatów naukowych "Magiczne eksperymenty", które odbyły się 3 listopada. W czasie zajęć sami wykonywali magiczne sztuczki.

      Drugo- i trzecioklasiści zmierzyli się natomiast z ciekłym azotem, którego temperatura wynosi prawie -200 °C. Eksperymenty, do których go wykorzystali były naprawdę mroźne - w kilka sekund sprawili, że kwiatek stał się kruchy jak wafelek. Przyrządzili też pyszne lody.

      Więcej zdjęć:

       

      Piątoklasiści na Powązkach

      7 listopada piątoklasiści zwiedzali Cmentarz Stare Powązki i Powązki Wojskowe. Spacer Aleją Zasłużonych, składanie hołdu wielkim Polakom, zapalanie zniczy na grobach tworców kultury i polskich żołnierzy - była to żywa lekcja historii.

       

      Poznajemy leśne drzewa

      8 listopada uczniowie klasy II udali się do Parku Łazienkowskiego by pogłębić swoją wiedzę na temat drzew. Na zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa nauczyli się odróżniać i nazywać drzewa oraz dopasowywać liście, igły i szyszki do drzew.

      Organizator wyjścia: p. Magdalena Sowik

      Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego

      Jak wygląda Sala Kolumnowa? A jak Kaplica Prezydencka? Gdzie Pierwsza Dama spotyka się ze swoimi gośćmi? Czy chorągwie w Sali Chorągwianej to oryginały czy repliki?  Na te i inne pytania mogli uzyskać odpowiedź czwartoklasiści podczas zwiedzania Pałacu Prezydenckiego 9 listopada.

      Organizator wyjścia: p. Joanna Pieńkowska

       

      Apel z okazji Święta Niepodległości

      W czwartek 10 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wystąpili uczniowie klasy IV. Najpierw odśpiewany został hymn państwa polskiego, a później scenką, wierszem i piosenką uczniowie upamiętnili to ważne dla naszego kraju wydarzenie.

      Organizator: p. Radosław Marchel

       

      Klasa IIIB w Zamku Królewskim

      14 listopada klasa IIIB udała się do Zamku Królewskiego na lekcję  "Opowieść królewskiego majstra czyli jak ozdabiano komnaty zamkowe". Uczniowie oglądali zabytkowe przedmioty sztuki użytkowej, poznali dawne rzemiosła artystyczne oraz techniki zdobnicze a także nazwy dawnych zawodów, takich jak snycerz, złotnik, hafciarz, ludwisarz, zdun czy tkacz. 

      Organizator wyjścia: p. Monika Stachniak

      Rycerska klasa IIIA

      We wtorek 16 listopada klasa IIIA uczestniczyła w lekcji "Rycerze i ich świat" w Zamku Królewskim. Podczas lekcji w autentycznym gotyckim wnętrzu - Piwnicy Książęcej poznali rycerską edukację (od pazia do rycerza) oraz obowiązki i przywileje rycerza. Mieli też okazję przymierzyć zbroję.

      Organizator wyjścia: p. Marzena Wach

       

      Szóstoklasiści w teatrze

      "Szatan z siódmej klasy", to pełna ekspresji i zagadek, do tego pozornie absurdalna, opowieść o przygodach Adasia Cisowskiego, jednego z najpopularniejszych bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego. Inteligentny, uczciwy i zawsze lojalny wobec przyjaciół Adaś, kreuje postawę prawdziwego harcerza, który nie wykorzystuje zdobytej wiedzy tylko dla siebie, ale umiejętnie dzieli się nią z innymi. 16 listopada uczniowie klasy VIA i VIB obejrzeli w Teatrze Buffo spektakl, doskonale się bawiąc.
       

      Na szkle malowane

      16 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty malowania na szkle. Uczniowie klasy IIIA, IIIB i IV  zapoznali się z historią szkła i jego zastosowaniem w życiu codziennym i architekturze. Poznali różnorodne techniki tworzenia szkła artystycznego i własnoręcznie ozdabiali talerzyki za pomocą płynnego szkła.

      Organizator warsztatów: p. Joanna Czopowicz

      Zwiedzamy Filtry

      17 listopada uczniowie klasy VB udali się do pobliskich Filtrów, jednego z najstarszych i największych wodociągów. Zobaczyli najciekawsze obiekty Stacji: zabytkową wieżę ciśnień, wnętrze filtra powolnego i Zakład Filtrów Pospiesznych. Wizyta przybliżyła uczniom proces uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Dowiedzieli się skąd się bierze woda w kranie i dlaczego należy ją oszczędzać.

       

      Klasa IA w Muzeum Narodowym

      18 listopada klasa IA udała się do Muzeum Narodowego na lekcję "Witamy w muzeum!". Podczas wędrówki po galeriach uczniowie dowiedzieli się, czym jest muzeum, po co powstało i jakie pełni funkcje. Poznali różnice między zabytkiem a eksponatem oraz odpowiedzieli na pytanie, co to jest arcydzieło.

      Organizator wyjścia: p. Bożena Siemieńska

      Zwiedzanie Senatu

      Ilu jest posłów, a ilu senatorów? Dlaczego marszałek trzykrotnie stuka laską marszałkowską na rozpoczęcie obrad? 8 listopada uczniowie klasy VB, a 22 listopada uczniowie klasy VA poznali najważniejsze informacje i ciekawostki dotyczące pracy Sejmu i Senatu. Mieli okazję przejść się po korytarzach gmachu parlamentu, tak dobrze znanych z telewizyjnych relacji i zobaczyć makietę kompleksu budynków sejmowych.

       

      Żywa lekcja przyrody

      24 listopada uczniowie klasy IA i IB uczestniczyli w nietypowej lekcji, podczas której poznawali świat owadów. Chrząszcze, ćmy, motyle, patyczaki czy karaluchy - dla pierwszaków nie są straszne. Mieli okazję przyglądać się im z bliska a nawet wziąć do ręki i dotknąć. Zdobyli rownież wiele inforamcji na temat sposobu życia owadów, radzenia sobie w świecie przyrody, umiejętności zdobywania pokarmu,

      Zaś uczniowie klasy II oraz IIIA i IIIB  musieli stanąć oko w oko z pająkami.

      Zobaczyć niewidzialne

      25 listopada czwartoklasiści zwiedzili wyjątkowe miejsce. "Niewidzialna wystawa" to interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której można wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku. Pod opieką niewidomych przewodników jedynie za pomocą  zmysłu dotyku, węchu, słuchu i równowagi uczniowie zwiedzili specjalne pomieszczenia zaadaptowane na dom, restaurację, ulicę. W części ekspozycyjnej zapoznali się z maszyną do pisania brajlem, mówiącym zegarkiem i innymi przedmiotami codziennego użytku. Dowiedzieli się również w jaki sposób mądrze pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym. Było to doświadczenie, które zmienia patrzenie na świat i uczy wrażliwości.

      Organizatorzy: p. Monika Liesenfeld i p. Agnieszka Naporowska

      Spotkanie z Robertem Korzeniowskim

      29 listopada uczniowie klas I-VI wzięli udział w spotkaniu z panem Robertem Korzeniowskim, który opowiadał o swoich osiągnięciach i zachęcał do uprawiania sportu.

      Więcej zdjęć:

      Organizator spotkania: p. Dariusz Ozga

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 81 Fundacji "Rodzice Dzieciom"
   • 22 825-18-54 22 825-82-18 - sprawy finansowe - p. Agnieszka Hanke
   • ul. Krzywickiego 30 (dawniej: Nowowiejska 39a) 02-078 Warszawa Poland
   • brak
   • brak
   • brak
   • Izabela Remjasz iod@spn81.edu.pl tel. 22 825-18-54
   • Agata Kruk
   • NIP: 5220018111
   • REGON: 146349287
 • Galeria zdjęć

   brak danych