• Kronika wydarzeń

     • luty 2017

     • Polska-Haiti. Spotkanie z panią Zofią Pinchinat-Witucką

      1 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Zofią Pinchinat-Witucką, założycielką Fundacji "Polska-Haiti", która buduje szkołę dla dzieci w Jacmel. Na Haiti wiele szkół zostało zniszczonych wskutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło kraj w 2010 roku.

      Pani Zofia opowiedziała nam o sytuacji dzieci na Haiti, w reportażu "Sen o szkole" zobaczyliśmy, jak ważna jest dla nich możliwość chodzenia do szkoły. Poznaliśmy historię dziewczyny, która przez 2 lata chodziła do szkoły boso i buty zakładała dopiero przed szkołą, żeby ich nie zniszczyć, a mimo to uważa, że były to najszczęśliwsze lata jej życia. Teraz nie może się uczyć z powodu braku pieniędzy.

      Pani Zofia zdradziła nam też swoje kolejne marzenia - stworzyć system stypendialny, który umożliwi tym najbardziej ubogim ukończenie szkoły, a także zawieźć na Haiti kontener piłek i rozdawać je wszystkim dzieciom.

      Historia Haiti i ludzi tam żyjących ogromnie zainteresowała uczniów, pytaniom nie było końca. Bardzo dziękujemy pani Zofii Pinchinat-Wituckiej za cierpliwość i za niezwykłe spotkanie, które pokazało nam, że szkoła to miejsce, które gwarantuje bezpieczeństwo, chroni prawo dzieci do bycia dziećmi i daje perspektywę godnego życia, gdy dorosną.

      Ze spotkania wynieśliśmy mądre przesłanie - to, co mamy często nie zależy od nas, a ci, którym się źle wiedzie, niczym na to nie zasłużyli. Dlatego warto pomagać, przekazując 1% podatku, fundując roczne stypendium dla jednego dziecka, czy nawet kupując piłkę.

      Więcej o fundacji na stronie: www.polska-haiti.org

      Organizator spotkania: p. Jolanta Wróblewska

      Klasa VIB w kinie

      1 lutego uczniowie klasy VIB udali się do kina na projekcję filmu "Sing". "Sing" to pełna muzycznych przebojów animacja, świetna zabawa i rozrywka dla wszystkich, opowieść o tym, że śpiewać wprawdzie nie każdy może, ale każdy powinien spróbować.

      Organizatorzy wyjścia: p. Katarzyna Bicz i p. Joanna Pieńkowska


      "Adonis ma gościa" - klasy II, IIIA i IIIB w teatrze

      W czwartek 2 lutego drugo- i trzecioklasiści obejrzeli w Teatrze Roma spektakl "Adonis ma gościa". Akcja spektaklu rozgrywa się w... klatce dla ptaków. Zamieszkuje ją zadufana w sobie papuga, która nie tylko nic nie wie o otaczającym ją świecie, ale też zupełnie się nim nie interesuje. Sytuacja ulega zmianie, kiedy do jej spokojnego królestwa trafia niespodziewany gość - ptak, który o prawdziwym życiu wie wszystko... Ich spotkanie to zderzenie dwóch różnych charakterów i wizji świata, dlatego jest tak zabawne ale i pouczające. Jak wytłumaczyć papudze, czym jest wolność? Ona nawet nie wie, że żyje w niewoli. Jak przekonać ją do ucieczki, skoro twierdzi, że jest jej dobrze? Jak się nie kłócić, nie wściekać, nie dąsać? I czy można się zaprzyjaźnić, gdy tak wiele nas różni?

      Organizator wyjścia: p. Marzena Wach

      Nauka przez zabawę - lekcja w kinie

      Jak powstają filmy animowane? Na czym polega praca animatora i jak można nim zostać? Jak ożywić postać z bajki? Wiedzę na ten temat zdobyli uczniowie klasy II oraz IIIA i IIIB, którzy 6 lutego wzięli udział w "Lekcji w kinie" organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. A po aktywnym uczestnictwie w wykładzie obejrzeli film "Kumba".

       

      Warsztaty w Domu Spotkań z Historią

      Każdy z nas ma album rodzinny ze zdjęciami najważniejszych wydarzeń. Czy są pamiątką, czy dokumentem o wartości historycznej, a może są wśród nich dzieła sztuki? Na te pytania próbowali uzyskaćodpowiedź uczniowie klasy IV, którzy 7 lutego wzięli udział w warsztatach "Album rodzinny. Spotkania" organizowanych przez Dom Spotkań z Historią. Poznali też kategorię fotografii rodzinnej i własnoręcznie tworzyli opisy zdjęć, które następnie umieszczali na wystawie.

      Organizator wyjścia: p. Monika Liesenfeld

      W pracowni Jana Matejki

      9 lutego uczniowie klasy IIIB wzięli udział w lekcji muzealnej poświęconej twórczości Jana Matejki. Tematy oglądanych w Zamku Królewskim obrazów mistrza stały się pretekstem do rozmowy o wydarzeniach z historii Polski. Uczniowie mieli również okazję zaprezentować żywy obraz wcielając się w postacie z obrazu "Batory pod Pskowem". Sprawdzili też swoje umiejętności układając puzzle i biorąc udział w turnieju wiedzy na temat malarstwa Jana Matejki.

      Organizator wyjścia: p. Magdalena Prusińska

      Pierwszaki w Muzeum Techniki

      Czym różni się wynalazek od odkrycia? Kto wynalazł lampę naftową? A kto był wynalazcą wszechświatów? Na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedź uczniowie klasy IA, którzy w czwartek 9 lutego uczestniczyli w lekcji "Tajemnica wynalazków" w Muzeum Techniki i Przemysłu. Na przykładach muzealnych eksponatów takich jak lampy zobaczyli wynalazki, które umożliwiły człowiekowi oświetlanie domów i miast. Zobaczyli również, jaką ewolucję przeszedł współczesny rower i samochód a także telefon i komputer.

      Więcej zdjęć:

      Organizator wyjścia: p. Bożena Siemieńska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 81 Fundacji "Rodzice Dzieciom"
   • 22 825-18-54 22 825-82-18 - sprawy finansowe - p. Agnieszka Hanke
   • ul. Krzywickiego 30 (dawniej: Nowowiejska 39a) 02-078 Warszawa Poland
   • brak
   • brak
   • brak
   • Izabela Remjasz iod@spn81.edu.pl tel. 22 825-18-54
   • Agata Kruk
   • NIP: 5220018111
   • REGON: 146349287
 • Galeria zdjęć

   brak danych