Spotkanie z olimpijczykiem Tomaszem Majewskim | Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem | Spotkanie z dziennikarzami | Spotkanie z Aleksandrem Dobą | Spotkanie z Michałem Zawadką | Spotkanie ze Stasiem i p. Stanisławem Kmiecikiem | Spotkanie z Dariuszem Chwiejczakiem | Spotkanie autorskie z Moniką Oworuszko | Polska - Haiti. Spotkanie z panią Zofią Pinchinat-Witucką | Mikołajkowe spotkanie z Arturem Filipowiczem | Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny? - spotkanie z mikołajem Golachowskim | Wizyta Rzecznika Praw Dziecka | Warsztaty z Vitoldem Vargasem | Właściciel książkowego "Elfa" w naszej szkole | Poetka w naszej szkole | Spotkanie z Joanną Szczepkowską | Noc ze sportem i ... Dariuszem Rekoszem | Kolejne spotkanie z Dariuszem Rekoszem - tym razem na sportowo | Spotkanie autorskie z Dariuszem Rekoszem | Spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel | Gościliśmy autorkę "Gupikowa" | Spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży - Anną Onichimowską | Grzegorz Kasdepke gościem w naszej szkole | Tomek Michniewicz gościem w naszej szkole | Spotkanie z panem Piotrem Zadwornym - miłośnikiem ptaków drapieżnych | Spotkanie z Paraolimpijczykami

Spotkania

Polska - Haiti. Spotkanie z panią Zofią Pinchinat-Witucką

1 lutego 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Zofią Pinchinat-Witucką, założycielką Fundacji "Polska-Haiti", która buduje szkołę dla dzieci w Jacmel. Na Haiti wiele szkół zostało zniszczonych wskutek trzęsienia ziemi, które nawiedziło kraj w 2010 roku.

Pani Zofia opowiedziała nam o sytuacji dzieci na Haiti, w reportażu "Sen o szkole" zobaczyliśmy, jak ważna jest dla nich możliwość chodzenia do szkoły. Poznaliśmy historię dziewczyny, która przez 2 lata chodziła do szkoły boso i buty zakładała dopiero przed szkołą, żeby ich nie zniszczyć, a mimo to uważa, że były to najszczęśliwsze lata jej życia. Teraz nie może się uczyć z powodu braku pieniędzy.

Pani Zofia zdradziła nam też swoje kolejne marzenia - stworzyć system stypendialny, który umożliwi tym najbardziej ubogim ukończenie szkoły, a także zawieźć na Haiti kontener piłek i rozdawać je wszystkim dzieciom.

Historia Haiti i ludzi tam żyjących ogromnie zainteresowała uczniów, pytaniom nie było końca. Bardzo dziękujemy pani Zofii Pinchinat-Wituckiej za cierpliwość i za niezwykłe spotkanie, które pokazało nam, że szkoła to miejsce, które gwarantuje bezpieczeństwo, chroni prawo dzieci do bycia dziećmi i daje perspektywę godnego życia, gdy dorosną.

Ze spotkania wynieśliśmy mądre przesłanie - to, co mamy często nie zależy od nas, a ci, którym się źle wiedzie, niczym na to nie zasłużyli. Dlatego warto pomagać, przekazując 1% podatku, fundując roczne stypendium dla jednego dziecka, czy nawet kupując piłkę.

Więcej o fundacji na stronie: www.polska-haiti.org

Organizator spotkania: p. Jolanta Wróblewska

• +48 022 825-18-54