Nawigacja

Biblioteka zaprasza Z życia biblioteki Księgozbiór Katalog online (OPAC) Regulamin Lektury 2018/2019 Lektury 2017/2018 Konkursy Nowości Statystyka Przewodnik po dobrych książkach

Z życia biblioteki

 

Zakładki wykonane przez uczniów na konkurs "Quizowy październik 2018"

 

Wiosna w bibliotece

Wiosenna aranżacja części biblioteki w wykonaniu Zosi i Róży z klasy 7A.

 

Październik - miesiąc bibliotek szkolnych

W październiku świętujemy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w bibliotece odbył się konkurs "Quizowy październik". Konkurs polegał na rozwiązywaniu zagadek literackich, które pojawiały się na tablicy przed biblioteką w każdą z 4 śród października.

Wyniki konkursu

Ostatnim zadaniem uczniów biorących udział w konkursie było napisanie wierszyka, rymowanki o bibliotece, książkach, czytaniu...  Oto one:

      

   Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Nasza szkoła w roku szkolnym 2016/2017 przystąpiła do "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" i otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 5000 zł. W ramach projektu do biblioteki szkolnej do końca 2017 roku zostaną zakupione nowości wydawnicze. Projekt ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Zapraszam do wspólnego tworzenia listy książek, które wzbogacą nasz księgozbiór. Propozycje mogą zgłaszać uczniowie, nauczyciele i rodzice, osobiście w bibliotece lub drogą mailową.Biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w akcji

„Podaruj książkę bibliotece”

Jeśli masz w domu książki, których już nie czytasz i chciałbyś się nimi podzielić z innymi – ofiaruj je bibliotece.

 

W RAMACH AKCJI DO BIBLIOTEKI MOŻNA PRZEKAZAĆ:

 • literaturę piękną dla dzieci i młodzieży (wiek 7+), mile widziane nowości wydawnicze :)
 • lektury dla klas 1-7 (wykaz na stronie internetowej biblioteki)
 • albumy przyrodnicze, aktualne atlasy geograficzne, przewodniki turystyczne
 • komiksy, komiksy-giganty
 • książki w języku angielskim
 • filmy DVD 

Zanim podarujesz książkę, zapytaj o zgodę Rodziców!

Prosimy o nieprzynoszenie encyklopedii, leksykonów, starych  książek naukowych.Książki Naszych Marzeń

W roku szkolnym 2015/2016 szkoła przystąpiła do realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń”, umożliwiającego zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. Dzięki udziałowi w programie udało się zakupić 98 książek na kwotę 1625 zł. Taka suma przysługiwała szkołom, w których uczy się do 170 uczniów.


Czytam sobie w bibliotece

Nasza szkoła włączyła się w akcję organizowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej "Czytam sobie w bibliotece". W ramach projektu biblioteka otrzymała 9 książek z serii "Czytam sobie" oraz scenariusze zajęć. Po przeprowadzeniu warsztatów z dziećmi otrzymaliśmy certyfikat.Spotkania autorskie w bibliotece

Spotkanie z Marcinem Pałaszem

17 listopada 2015 roku gościliśmy w naszej szkole pana Marcina Pałasza, autora książek dla dzieci i młodzieży. W tym niezwykle zabawnym spotkaniu z sympatycznym pisarzem wzięli udział uczniowie klas 1-3.

Autor w ciekawy sposób opowiedział o swojej twórczości, ukochanym psie Elfie, bohaterze wielu jego książek i codziennym życiu pisarza - zasadzie wstawania przed południem (11.59 to przecież jeszcze ranek), pisaniu nocą, śmianiu się nawet przez sen i niechęci do noszenia garniturów.

Uczniowie ośmieleni swobodnym i przyjaznym sposobem bycia pisarza zadawali mu wiele pytań, na które pan Marcin cierpliwie i chętnie odpowiadał, no może z jednym wyjątkiem - nie chciał zdradzić, co wybuchło w rosole.

Po takim spotkaniu wzrost zainteresowania książkami gwarantowany, o czym świadczy ilość sprzedanych książek i lista oczekujących na pozycje autora w szkolnej bibliotece.

 

Spotkanie z Agnieszką Frączek

Gościliśmy u nas poetkę i pisarkę panią Agnieszkę Frączek, która przybliżyła uczniom pracę pisarza i opowiedziała o najczęściej popełnianych błędach językowych. Zaprezentowała nam jedną ze swoich książek "Kanapka i innych wierszy kapka". Wiersze w niej zawarte rozśmieszyły nas do łez. Tradycyjnie po spotkaniu był czas na autografy.

 

Spotkanie z Dariuszem Rekoszem

22 maja 2013 roku uczniowie klas 3 i 5 wzięli udział w spotkaniu z pisarzem, autorem powieści przygodowo-detektywistycznych, Dariuszem Rekoszem. Podczas warsztatów uczniowie poznali różne rodzaje szyfrów. Szyfrowali swoje imiona, odczytywali zakodowane słowa i wiadomości. Podczas spotkania dowiedzieli się też, skąd pisarz czerpie pomysły do kolejnych książek i zobaczyli, jak książka może zamienić się w film.

 

Spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel

W listopadzie 2012 roku naszą szkołę odwiedziła pani Anna Czerwińska-Rydel, autorka książek o Heweliuszu, Farenheicie, Skłodowskiej-Curie oraz o Korczaku. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z twórczością pisarki oraz wysłuchać fragmentów powieści "Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku" czytanych przez samą autorkę.

 

Spotkanie z Moniką Kowaleczko-Szumowską

6 marca 2012 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z panią Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką książki "Gupikowo".

Była to okazja, by dowiedzieć się, jak wygląda praca pisarza oraz kim jest redaktor i korektor. Nasz Gość zdradził nam też przepis na pisanie książek - podobno wystarczy pisać codziennie przez 5 minut.

Spotkanie ilustrowane było prezentacją multimedialną przedstawiającą bohaterów, sceny z książki a także przepięknie ubarwione rybki.

Dzieci szczególnie zainteresował, a zarazem zadziwił fakt, że bohaterowie "Gupikowa" to prawdziwa rodzina autorki, a historie opisane w książce wydarzyły się naprawdę! Pisarka pozostawiła nam również ważne przesłanie - najwięcej można osiągnąć, kiedy działa się wspólnie i wspiera się nawzajem, tak jak robią to bohaterowie ksiażki.

 

Spotkanie z Anną Onichimowską

12 października 2011 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w spotkaniu z Anną Onichimowską, autorką ponad 40 książek, wierszy, opowiadań, powieści, słuchowisk, scenariuszy teatralnych i filmowych. Anna Onichimowska czytała fragmenty swoich książek, opowiadała o kulisach ich powstawania a także o swoich ulubionych lekturach i bohaterach. Dowiedzieliśmy się, jak rozpoczęła się jej przygoda z pisaniem, skąd czerpie pomysły na książki, w jaki sposób przygotowuje się do ich napisania, poznaliśmy też  jej zainteresowania i plany na przyszłość.
          Pisarka zapewniła nas, że do swoich czytelników podchodzi bardzo poważnie. Sugestie dzieci są dla niej wyjątkowo cenne i bywało, że wpływały na kształt jej książek. Dlatego zachęca dzieci, by pisały do niej listy, bo jak zapewniła -  zawsze odpisuje.
           Nie zabrakło oczywiście pytań od uczniów, którzy chcieli wiedzieć: skąd pisarka czerpie pomysły, którą ze swoich książek lubi najbardziej a także skąd zna lubianego przez nas Grzegorza Kasdepke? Usłyszeliśmy ciekawe i wyczerpujące odpowiedzi autorki.
       Na zakończenie spotkania ustawiła się długa kolejka chętnych po autografy składane na książkach przyniesionych z domu lub zakupionych na kiermaszu.

 

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

W dniu 19 stycznia 2011 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie ze znanym i niezwykle lubianym przez dzieci, autorem książek, Grzegorzem Kasdepke. Wszyscy byliśmy zauroczeni, jak pisarz w dowcipny sposób opowiadał o swoim dzieciństwie, twórczości, znaczeniu związków frazeologicznych i sposobach  radzenia sobie z dziecięcymi wadami. 
Na zakończenie spotkania ustawiła się długa kolejka uczniów klas I-IV chętnych po autograf.Wielkie Czytanie

Akcję „Wielkie czytanie” zorganizowaliśmy 24 kwietnia 2009 roku w ramach KAMPANII NA RZECZ EDUKACJI - ŚWIATOWEGO TYGODNIA DZIAŁAŃ . W organizację przedsięwzięcia została zaangażowana cała nasza szkoła, zadania do wykonania zostały rozdzielone pomiędzy klasy i nauczycieli.


„Wielkie czytanie” zostało zorganizowane na szkolnym boisku. Program przewidywał:

 • występy zaproszonych gości, w tym, przeczytanie przez nich fragmentów ulubionych książek oraz podzielenie się refleksjami na ich temat;
 • recytacje wybranych utworów lub ich fragmentów przez  uczniów w języku polskim, angielskim oraz niemieckim;
 • koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczniów naszej szkoły;
 • odczytanie apelu skierowanego do polityków i rządów świata.

 
Nasza akcja sprowokowała do refleksji na temat dostępu do edukacji w naszym kraju i na świecie. Uświadomiła, jak wielką rolę odgrywa książka w kolejnych etapach naszego życia. Pozwoliła dostrzec w książce ukryty potencjał dający w przyszłości siłę do świadomego kierowania swoim rozwojem. Spotkanie i rozmowy z zaproszonymi gośćmi oraz z rodzicami dały uczniom szanse na zapoznanie się z literaturą, jaką czytali dorośli kiedy byli dziećmi i teraz, gdy są już dorosłymi ludźmi.       

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 81 Fundacji "Rodzice Dzieciom"
  ul. Nowowiejska 39A
  02-010 Warszawa
 • +48 022 825-18-54
  fax: +48 022 825-18-54

Galeria zdjęć